Strona główna Aktualności Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

13

Akcja wspólnego publicznego czytania dzieł z kanonu literatury polskiej pod nazwą Narodowe Czytanie rozpoczęła się w 2012 r. Została zainicjonowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Na tegoroczną akcję Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała lekturę „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W związku z tym 5 września 2020 r. przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Urszulinie odbyła się dziewiąta już edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Wybrane fragmenty dramatu czytali przedstawiciele różnych instytucji, Dyskusyjny Klub Książki i czytelnicy biblioteki. Okazało się, że wspólne czytanie po raz kolejny było udaną akcją społeczną. Wszyscy oddaliśmy się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości oraz wady, a jednocześnie opowiada się po stronie zgody i porozumienia..

Na zakończenie spotkania wszyscy lektorzy otrzymali pamiątkową zakładkę do książki, która stała się już tradycyjnym upominkiem akcji Narodowego Czytania w Urszulinie. Ponadto uczestnicy mogli otrzymać pamiątkowy stempel nadesłany do biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP.

Organizatorzy dziękują wszystkim czytającym i serdecznie zapraszają na kolejną akcję Narodowe Czytanie 2021, którego lekturą będzie „ Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Lokalną wersję wydarzenia zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Autor zdjęć

Monika Kędzierska