Strona główna Aktualności Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

21

Za nami kolejna ósma odsłona „Narodowego Czytania”. Podczas tegorocznej akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. W tym roku edycja zorganizowana została przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Urszulinie we współpracy ze Szkołą Podstawową w Woli Wereszczyńskiej. Lekturą „Narodowego Czytania” była „Katarynka” Bolesława Prusa.

Biblioteka chętnie włącza się w tą inicjatywę co roku, polegającą na głośnym czytaniu dzieł polskich mistrzów literatury. Akcja cieszy się coraz większą popularnością, zaś w głośne czytanie włączają się zarówno czytelnicy naszej placówki jak i zaproszeni goście. Warto dodać, że podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej narodowej tożsamości.

Podobnie jak w roku ubiegłym „Narodowe Czytanie” spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Urszulin. Część osób przyszła w towarzystwie swoich najbliższych, traktując czytanie jako atrakcyjny sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Niewątpliwy pozytywny wpływ na frekwencje miała pogoda, która na szczęście dopisała. Słoneczne ciepłe popołudnie sprawiło, że przed budynkiem szkoły zgromadziło się wiele osób.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości przez Panią Dyrektor Teresę Kuczyńską, która w skrócie przybliżyła akcję „Narodowego Czytania” następnie nastąpiło głośne czytanie noweli „Katarynka” w które zaangażowało się ponad 20 osób. Wśród nich byli przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, kół zainteresowań, nauczyciele, Dyskusyjny Klub Książki, młodzież i czytelnicy biblioteki.

Dodatkowo lektorzy występujący na tegorocznej akcji otrzymali pamiątkę w postaci zakładki do książki. Ponadto wszyscy uczestnicy mogli otrzymać pamiątkowy stempel nadesłany do biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem oraz ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród konkursowych. W gminnym Konkursie Plastycznym z okazji Narodowego Czytania „Katarynka” laureatami zostali:

I miejsce: Amelia Skowronek

II miejsce: Elżbieta Urban i Lena Grzywaczewska

III miejsce: Sandra Kikłowicz

Natomiast w Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Woli Wereszczyńskiej na wykonanie najpiękniejszej katarynki nagrodzeni zostali:

I miejsce: Oliwia Żuk

II miejsce: Katarzyna Kaczmarzewska

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! oraz dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w akcję „Narodowego Czytania”. Do zobaczenia za rok.

Autor tekstu: Monika Kędzierska

Autor zdjęć: Katarzyna Choma